Co vše vyjadřují postojem těla vaše děti

Nápadně často vidím ve své ordinaci scénář, že radostné a sebevědomé dítě nastoupí do školy a pod tíhou hodnocení, povinností a dlouhého sezení v lavici ke mně po půl roce přichází schoulené, ustrašené dítě s diagnózou vadného držení těla.

Protože člověka (a tedy i dítě) vnímám jako spojení fyzického těla a jeho psychiky, snažím se rodiče těchto dětí upozornit, že pokud spolu budeme cvičit pouze ve fyzické rovině a nebudeme respektovat pocity dítěte, úspěch terapie bude výrazně menší, než když budeme zároveň pracovat na obou rovinách.

Tělo svým postojem vyjadřuje pocity  a změnou tohoto postoje dokážeme ovlivnit i změnu pocitů. A samozřejmě i opačně, změnou pocitů měníme postavení těla.

Většinou začínám své vysvětlování praktickou ukázkou, které říkám Test pocitů

Dítě (často spolu s rodičem) se postaví před zrcadlo. První postoj je se svěšenými rameny, předkloněnou hlavou a uvolněným tělem. Nyní dostane dítě úkol, aby vnímalo, jak se mu dýchá a jak se cítí.

Poté se dítě znovu postaví před zrcadlo, ale tentokrát už rovně, se vzpřímenou hlavou, rovnými zády, otevřeným hrudníkem. Znovu dostane úkol, aby pozorovalo, jak se nyní cítí, jaké má pocity, myšlenky a jak se mu dýchá.

Záměrně vám neříkám, co byste měli cítit a jak se vám bude dýchat. Je to velký zážitek, něco takového si vyzkoušet a já vás o to nechci ochudit. Pokud chcete jít ještě dál, zkuste si představit negativní emoci v rovném stoji nebo pozitivní emoci ve stoji se svěšenými rameny.

Poté začínám s dětmi cvičit. Velkou část mých oblíbených cviků najdete v ebooku Cvičení větších dětí formou hry. Zároveň se snažím měnit pohled dětí na cvičení. Není to jen další povinnost, ale forma péče o jejich tělo. Stejná, jako když se sprchují, čistí si zuby atd. Je to vlastně forma sebelásky. Mám rád sebe, své tělo a proto se o něj starám, aby mi dobře sloužilo.

Většinou nabádám rodiče, aby cvičili spolu se svými dětmi, aby z toho udělali příjemnou chvíli, kdy mohou být spolu. Hezké je pustit si k tomu hudbu a vyhradit tomu každý den pravidelný čas. Jen tak je šance, že v tom budete pokračovat dlouhodobě. A vadné držení těla je opravdu běh na dlouhou trať.

Neméně důležité je podpořit tyto děti i v psychické rovině. To potřebují všechny děti, ale pro děti s vadným držením těla, které se hrbí, je to ještě důležitější.

Co vše můžete pro své dítě udělat?

  1. Velmi účinné je několikrát denně je za něco konkrétního ocenit. Můžou to být drobnosti, ale děti cítí zájem o svou osobu.
  2. Dávejte jim zpětnou vazbu o jejich pocitech. Zeptejte se, co je trápí, proč jsou smutné nebo co je potěšilo. Děti si své pocity často neuvědomují.
  3. Umožněte dětem prožít i negativní emoce. Výborným prostředkem k vybití nahromaděné energie je např. boxovací pytel. 🙂
  4. Umožněte dětem, aby dělaly co je baví a těší. Nerozhodujte jen vy sami o jejich volném čase. Sportovní kroužek je velmi žádoucí, ale musí to být výběr vašeho dítěte a ne váš. Dítě zde potřebuje zažívat pozitivní emoce a ne jen další povinnost, která ho ubíjí.
  5. Ukazujte dětem, v čem jsou oni dobří a co jim jde a tuto činost podporujte. Pomůžete jim tak uvědomit si, jakou cestou by se měly jednou sami vydat. Spousta lidí se první polovinu svého života přizpůsobuje společnosti a pak složitě hledá, kým vlastně jsou a jaká je jejich cesta. Ulehčete jim toto hledání. Malé děti intuitivně vědí, kdo jsou a co je baví.
  6. Hodně se s dětmi mazlete, hlaďte je, vískejte ve vlasech, masírujte. Fyzický kontakt je velmi důležitý a vy jím přímo i ovlivňujete a harmonizujete napětí svalů.

Nezapomeňte, že postoj vašeho těla ovlivňuje vaše pocity a vaše pocity ovlivňují postoj těla.

Proto CHOĎME ROVNĚ A USMÍVEJME SE!

Říká se tomu Chrámová chůze a je to doporučená léčba tibetských mnichů pro uzdravení duše. Moc hezky o tom píše Zdeňka Jordánová v jedné ze svých knih.

 

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře