Dětské boty – velké téma

Rodiče se často ptají, jaké boty mají dětem koupit a kdy je začít obouvat.

Boty dítěti obouváme až při jeho samostatné chůzi, tedy ne v době, kdy se poprvé postaví, ani v době kdy teprve obchází nábytek.

Boty u dětí by měly být především měkké v předozadním ohybu, aby dítě mohlo dobře odvíjet nohu. Dětská noha nemá sílu tvrdou botu ohnout a dítě pak přetěžuje nejen kotník, ale i koleno a kyčel.

img_20161029_101032

Vaše děti bačkory nepotřebují

Jsem zastáncem chůze naboso v domácím prostředí. Každá noha si občas potřebuje odpočinout od boty a přirozeně se aktivovat. To, že by mělo dítě běhat v létě venku bosky je známé doporučení, ale dá se realizovat maximálně 3 měsíce v roce. Chodit doma jen v silnějších ponožkách (kvůli chladu) můžeme celý rok. A i na rovné podlaze najdete spoustu překážek, které aktivují nohu a tím zlepšují postavení celého těla. A vaše děti vám budou vděčné. Málokteré dítě chce dobrovolně nosit bačkory. Oni sami intuitivně vnímají, že jim bačkory spíše překáží. A pokud se i vám podaří doma sundat bačkory, ucítíte volnost pohybu, o které se vám ani nesnilo.

Jaké boty ale pořídit, pokud dítě nemá zdravou nohu?

img_20161029_102025Vtáčení špiček dovnitř

Pokud vaše dítě vtáčí chodidla při chůzi dovnitř, znamená to, že svaly na plosce nohy jsou přetížené, tzn. ve větším svalovém napětí. V tomto případě je dobré je dále nepřetěžovat jízdou na odstrkávadle nebo koloběžce. Vhodná je jízda na kole se šlapkami nebo bruslení. Co se týče bot, měly by být co nejlehčí, bez nadměrku a neměly by být kotníčkové. Největší problém bývá u těchto dětí s výběrem zimních bot, které jsou těžší a většinou je rodiče kupují natolik velké, aby vydržely celou sezónu.  U těchto dětí je lepší koupit dvoje levnější boty s ideální velikostí, než jedny drahé, ale o 2 čísla větší.

 

 

Chimg_20161029_101059ůze po špičkách

Chůze po špičkách je téma na samostatný článek. Velmi často je navázaná na určité emoční projevy dítěte (radost, nejistota ad.) a není snadné jí ovlivnit cvičením.  Dochází zde ke zvýšenému svalovému napětí dolních končetin a stejně jako u vtáčení špiček dovnitř, není vhodná jízda na odrážedle, first biku a koloběžce. K ovlivnění chůze po špičkách je potřeba preferovat obuv, která dítěti nedovolí odlepit patu od podložky. U starších dětí se osvědčují pantofle (nebo v létě žabky) – tzn. boty bez pevné paty. Taková bota nutí dítě k pokrčení prstů na nohách, které drží obuv. Na rozdíl od chůze po špičkách, kde jsou prsty v extrémním natažení.

 

Plochonoží, ev. vpáčené kotníky

U dítěte, které vytáčí chodidla při chůzi ven, případně má vpáčené vnitřní kotníky, dochází k zatížení vnitřní strany chodidel. Klenba se nemá kde vytvořit a vzniká plochonoží. Pro tyto děti jsou lepší boty kotníčkové. Dítěti staršímu 3 let pravděpodobně ortoped předepíše i vložky do bot. Botu i vložku v tomto případě vnímejte jako korekční pomůcku na určitou část dne. Vložka noze pomáhá, aby byla lépe postavená a vaše dítě v ní ujde větší vzdálenost, aniž by ho bolely nožičky.  Vložka však neřeší příčinu plochonoží a vytáčení chodidel ven, které souvisí se sníženým napětí svalů chodidel, postavením pánve a celkovým držením těla. Proto je důležité aktivovat nejen plosku nohy cvičením, ale zlepšit i celkové postavení těla.

 

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka eBooku Cvičení miminek formou hry>> pro děti od narození do samostatné chůze , eBooku Cvičení větších dětí formou hry>> pro děti od 3 do 10 let s vadným držením těla , eBooku Cviky pro unavené rodiče>> a eBooku Cviky pro léčbu refluxu >>.
Komentáře