Online kurz

Cvičení miminek formou hry

s dětským fyzioterapeutem

Kurz pro miminka, která potřebují podpořit v pohybovém vývoji.

 • Točí vaše miminko hlavu více na jednu stranu a vy se bojíte, že se hlavička na této straně sploští?
 • Zaklání se vaše dítě často při nošení nebo zaklání hlavu v poloze na boku?
 • Brání vašemu miminku záklon hlavy v otočení ze zad na břicho?
 • Máte pocit, že se vaše dítě otáčí výrazně častěji přes jednu stranu?
 • Nelíbí se vašemu miminku v poloze na bříšku?
 • Plazí se vaše dítě symetricky nebo více používá jednu nohu a opačnou ruku a vy nevíte, jak mu pomoci do lezení?
 • Vaše dítě si začalo stoupat a vy byste ho rádi naučili dostat se co nejbezpečněji dolů?
 • Stojí vaše dítě tak, že vytáčí chodidla ven nebo stojí hodně na špičkách?
 • Vaše dítě už samo sedí a vám se zdá, že jeho záda nejsou úplně rovná?

Pokud jste na některou otázku odpověděli ANO, pak vašemu miminku mohou cviky z online kurzu hodně pomoci. Je to cvičení, které jsem ladila se svými pacienty skoro 20 let a které je opravdu efektivní a účinné.

Kdo vás bude kurzem provázet?

PhDr. Jana Tůmová, PhD.

Jsem fyzioterapeutka, která vystudovala FTVS UK obor fyzioterapie se zaměřením na psychosomatiku a už skoro 20let pracuji s dětskými pacienty na ambulanci na Praze 9.  Cvičím s miminky jak Vojtovu reflexní stimulaci, tak cviky formou hry a díky velkému množství pacientů, kteří prošli mýma rukama vám dokáži dobře poradit, jaký cvik zrovna použít, aby se miminko zlepšovalo a mohlo dál pokračovat ve správném vývoji. 

Mou touhou bylo vytvořit kurz, kde vás nejen naučím jak cvičit s dětmi, ale zároveň vás budu moci osobně podpořit v návrhu vhodné terapie nebo v kontrole cviků.

Pro koho je kurz vhodný?

Kurz jsem vytvořila pro všechny děti, které se nevyvíjí tak, jak by měly. Hlavně pro děti, které jsou ohroženy záklony a asymetrickým vývojem. Mám zkušenost, že pokud dětem s neideálním pohybovým vývojem ukážeme správný pohybový vzor, který má aktuálně následovat, jejich mozek tuto informaci zaznamená a vede vývoj tímto směrem. Odkloní dítě od jeho chybných pohybových vzorů a vrátí mu radost z pohybu.

Kurz je vhodný i pro děti, které cvičí dle Vojtovy reflexní stimulace. V kombinaci se cviky formou hry se tyto děti zlepšují mnohem rychleji a dříve se může ukončit cvičení.

Dále je kurz vhodný pro děti s pomalejším vývojem, které potřebují trochu více motivovat, aby pokračovali v pohybovém vývoji dopředu a nepřeskakovali některé jeho části.

Jak to uvnitř kurzu vypadá?  

Na začátku kurzu najdete úvodní video, které doporučuji shlédnout, protože se zde dozvíte, jak cvičit, v jakou denní dobu, jak motivovat miminko, kterému se cvičení nelíbí i proč využívat rituálů ke cvičení.

Každá část má svou úvodní lekci, kde mluvím o to, jak by měl vývoj v tomto věku vypadat a jak to vypadá, když  není úplně v pořádku.

Kurz je koncipován tak, že můžete rovnou přejít k problému, který vás trápí a začít cvičit cviky na zlepšení. Pokud si nebudete jisti tím, jaké cviky zvolit, doporučuji využít návrh vhodných cvičení ode mne podle aktuální videa vašeho dítěte. Díky svým zkušenostem vidím to, co maminky nevidí a můžeme se rychle dostat k jádru problému.

První část online kurzu 0-6 měsíců

Věk 0-3 měsíce

 • Úvod 0-3 měsíce
  První si řekneme důležité věci o pohybovém vývoji dětí od narození do 3 měsíců a zaměříme se na to, co miminka v tomto věku umí i na to, jak to vypadá, když vývoj není úplně v pořádku.
 • Bolesti bříška
  V této části vás na videu naučím masáž bříška, další 2 videa se budou věnovat cvičení při potížích s prdíky a nakonec si ukážeme i vhodné nošení.
 • Záklony u miminek - nošení a zvedání
  Zde najdete 4 fotky a 2 videa, kde vám ukáži vhodné zvedání a nošení u dětí, které se často zaklání.
 • Záklony u miminek - vhodná cvičení
  V této části se naučíme 6 různých cviků v poloze na zádech, na boku i břiše, které vedou ke zlepšení záklonů v tomto věku.
 • Preference jedné strany v točení hlavičky
  Zde najdete na videu 3 různé cviky na břiše, na zádech i na boku ke zlepšení preference v točení hlavičky. Naučím vás i vhodné polohování a nošení dětí s tímto problémem.

Věk 3-6 měsíce

 • Úvod 3-6 měsíců
  V této části se budeme zabývat pohybovým vývojem dítěte mezi 3. a 6. měsícem a zaměříme se nejdříve na to, jak to vypadá, když se miminko vyvíjí správně a poté jak to vypadá, když vývoj není úplně v pořádku.
 • Nespokojenost na břiše
  Naučíte se zde 3 cviky na míči i na podložce ke zlepšení stability na bříšku.
 • Ruce v pěsti na bříšku
  V této části vám ukáži 2 cviky ve 4 variantách na míči i na podložce, které vedou k uvolnění ručiček.
 • Otočení ze zad na břicho
  Zde se naučíme 6 různých cviků na videích, které vám pomohou když se miminko nechce otočit ani na bok nebo se neumí z boku dotočit na břicho, ale i pokud se na boku zaklání nebo se otáčí pouze na jednu stranu.
 • Druhé vzpřímení na natažených rukách
  Naučím vás 5 různých cviků na podporu 2. vzpřímení rukou
 • Časté plavání na bříšku
  Zde si ukážeme 4 cviky na ovlivnění častého plavání - zvedání obou ručiček nad podložku i vhodné polohy, jak tomu bránit.
 • Křížení nožiček
  Naučím vás 6 cviků na bříšku, na zádech i na boku, které jsou vhodné na ovlivnění vyššího napětí nožiček.

Druhá část online kurzu 6-12 měsíců

Věk 6-9 měsíce

 • Úvod 6-9 měsíců
  Zde se budeme zabývat pohybovým vývojem dětí mezi 6.- 9. měsícem a budeme si povídat o tom, co by děti v tomto období mohly umět a jak to vypadá, když vývoj není v pořádku.
 • Pasivní sed
  V této části si řekneme něco málo o tom co je a co není pasivní sed.
 • Houpání na kolínkách
  Naučím vás ve 3 jednoduchých cvicích jak podpořit houpání na kolínkách a jak se tam děti sami dostávají.
 • Plazení jednou nohou
  Na videích vám ukáži jak vypadá symetrické a jak asymetrické plazení a poté se naučíme 5 různých cviků, jak podpořit vaše děti v symetrickém pohyby a v lezení.
 • Podpora lezení
  Zde se naučíte na videích 6 různých variant, jak pomocí pomůcek podpořit vaše děti v lezení.

Věk 9-12 měsíce

 • Úvod 9-12 měsíců
  V této části se budeme zabývat pohybovým vývojem dítěte mezi 9. až 12. měsícem a zaměříme se hlavně na správný stoj a na to, jak se z něj dostat bezpečně dolů a na nástup samostatné chůze.
 • Jak si správně stoupnout
  Zde se naučíme jak natrénovat správný stoj přes rytíře i jak naučit miminko dostat se bezpečně dolů.
 • Vytáčení chodidel zevně
  Naučíme se 3 vhodné cviky na zlepšení postavení chodidel a doporučím vám i vhodnou obuv pro tyto děti.
 • Stoj na špičkách
  Naučíte se cviky na ovlivnění špiček a doporučím vám i vhodnou obuv jako korekční pomůcku.
 • Aktivní sed
  Povíme si o různých typech sedů a naučíte se 3 cviky na ovlivnění kulatých zad při sedu.
 • První kroky
  Zde si povíme o tom, jak podpořit dítě v samostatné chůzi, proč nevodit za ruce a kdy pořídit první boty a jaké by měly být.

Kolik kurz stojí?

 

Cena celého kurzu od narození do samostatné chůze je 2 490 Kč/ 100 EUR 

Kurz, kde najdete 60 různých cviků ve formě videí, je přístupný po dobu 12 měsíců a součástí kurzu je i má osobní podpora formou návrhu vhodné terapie nebo kontrola cviků podle videa vašeho miminka. 

Za cenu necelých 2 terapií v soukromé praxi a v přepočtu za 200 Kč měsíčně získáte vhodné cviky pro zlepšení pohybového vývoje vašeho miminka od narození do samostatné chůze včetně mé osobní podpory.

Je možné koupit i jen polovinu kurzu, pokud máte větší miminko nebo si chcete kurz vyzkoušet.

Cena 1. části kurzu od 0 do 6 měsíců je 1 490Kč/ 60 EUR 

Za cenu jedné terapii v soukromé praxi získáte kurz, kde najdete 30 různých cviků ve formě videí i mou osobní podporu formou návrhu vhodného cvičení nebo kontroly cviků podle videa vašeho miminka. Kurz je přístupný 6 měsíců. 

Cena 2. části kurzu od 6 -12 měsíců je 1490 Kč/ 60 EUR 

Za cenu jedné terapii v soukromé praxi získáte kurz, kde najdete 30 různých cviků ve formě videí i mou osobní podporu formou návrhu vhodného cvičení nebo kontroly cviků podle videa vašeho miminka. Kurz je přístupný 6 měsíců. 

Časté otázky a odpovědi

 

Proč se mé miminko nevyvíjí dobře? Můžu za to já?

To, že pohybový vývoj dítěte není ideální je většinou vinou genetiky. Předáváte dětem v genech i určité svalové napětí a pohybové předpoklady.

Jak rychle se zlepšují miminka po cvičení?

Pokud zvolíme vhodný cvik, miminka se zlepšují velmi rychle, už během pár dní uvidíte velké pokroky.

Líbí se miminkům cvičení nebo někdy i pláčí?

Většina cviků se miminkům líbí. Ale jsou děti, kterým vadí jakékoliv omezení volného pohybu a ty se zlobí i u formy hry. Každopádně i s tím se dá pracovat. V kurzu vás učím jak ohraničit cvičení prostorem i ukončovacími rituály, tak aby cvičení zvládaly i tyto děti.

Jsou cviky snadno pochopitelné?

Cviky jsou natočené na videu se skutečnými dětmi. Vybrala jsem pro cvičení, které je snadno proveditelné a které dokážete dobře zacvičit.

Co když se mi cvik nedaří provést?

Pokud vám cvik nepůjde jsou dvě možnosti. Buď v konkrétní lekci najdete jiný vhodnější cvik pro vaše dítě nebo mi pošlete video jak cvičíte a já vám dám zpětnou vazbu.

Kolikrát denně musím cvičit, aby se pohybový vývoj zlepšil?

Pokud se miminku cvičení líbí, cvičí se většinou 5x denně pár minut. Pokud se u cvičení zlobí, stačí 3x denně před jídlem. V tomto intervalu se děti zlepšují velmi rychle.

Musím s dítětem cvičit? Nepřijde si na to časem samo?

Děti necvičí kvůli rychlosti vývoje, ale proto, že se v určité fázi vývoje dostanou do slepé uličky z které nevědí, jak pokračovat dál. Tím, že mu správný pohyb ukážeme, dáme tělu šanci vrátit se zpátky do přirozeného vývoje.

Pokud se vám podaří jednoduchými cviky formou hry podpořit správný pohybový vývoj vašeho dítěte, získáte spokojené miminko, které se dostane kam potřebuje a místo pláče budete pozorovat radost z pohybu a touhu objevovat nové věci.

Reference

Děkuji, že jste vytvořila cviky a doplnila je videem. Od začátku nás oba cvičení na míči baví, syn se přímo řehtá a naposilovali jsme ty správné svaly. V podstatě hned jsem viděla postupné zlepšení zvednutí hlavičky v poloze na bříšku (do té doby hlavičku do 6 týdnů nezvedal vůbec) a od 3. měsíce si nejen hraje na bříšku spokojený a hraje si s hračkami, ale krásně se otáčí ze zad na bříško na obě strany. V tuhle chvíli jsem přestala sledovat veškeré tabulky, kdy má dítě co umět. Dítě je individuál, jak jste psala, ale když se podpoří správným cvičením, je nádhera ten vývoj sledovat.
Dana Prellová, maminka 6 měsíčního syna
Váše cviky pro miminka jsou úžasné! Děkuji, že jste to pro maminky vytvořila. Kapitoly jsou přehledné, cviky a jejich význam je opravdu pěkně popsaný a pokud je cvik složitější, přikládáte i video. Již jsem Vás doporučila i dalším maminkám. A doporučuji všem rodičům, kteří chtějí být svému dítěti oporou při objevování nové perspektivy. Má dcera je na bříšku moc ráda a to i díky Vám.
Veronika Vrbovámaminka
Dobrý den, děkuji vám za krásnou pomoc, hlavně vaše cviky jsou super :),! Náš 2 měsični Adámek točil hlavu jen na jednu stranu a na bříšku to samé, vůbec mi nezvedal hlavičku a na rehabilitacích už hrozila Vojtová metoda. Tak jsem mu dala šanci a teď krásně cvičíme podle vás a nádhera. Tak se mu to zalíbilo, že když skončíme se cvičením začne mi plakat. Takže jste úplně super a za to vám děkuji, že jste vytvořila tak šikovnou pomůcku pro rodiče.
Bláhová Katka maminka 2 měsíčního Adámka

Čím fyziologičtější je vývoj dítěte v prvním roce života, tím kvalitnější bude jeho pohybový aparát a tím lépe se v budoucnu vypořádá s nástrahami moderní doby.

Online kurz Cvičení miminek s dětským fyzioterapeutem od narození do samostatné chůze

 • 60 cviků ve formě videí a fotek se skutečnými dětmi
 • Návrh vhodné terapie podle videa dítěte
 • Přístup do kurzu na 12 měsíců

Online kurz Cvičení miminek s dětským fyzioterapeutem od narození do 6. měsíce

 • 30 cviků ve formě videí a fotek se skutečnými dětmi
 • Návrh vhodné terapie podle videa dítěte
 • Přístup do kurzu na 6 měsíců

Online kurz Cvičení miminek s dětským fyzioterapeutem od 6. měsíce do samostatné chůze

 • 30 cviků ve formě videí a fotek se skutečnými dětmi
 • Návrh vhodné terapie podle videa dítěte
 • Přístup do kurzu na 6 měsíců