6 týdenní online kurz

Prodýchej se refluxem

Kurz pro dospělé, který vás naučí pracovat s refluxem ve všech jeho souvislostech.

Už vás někdy napadlo,že je možné ovlivnit reflux pomocí změny dýchání?

Mě samotnou by to před 10 lety nenapadlo ani náhodou. Pracovala jsem jako dětský fyzioterapeut a reflux jsem považovala za diagnózu, která se léčí na ORL pomocí léků snižujících kyselost žaludečních štáv. V té době se v motolské nemocnici v Praze začal fyzioterapet Mgr. Petr Bitnar věnovat pacientům s refluxem a léčil je pomocí správné aktivace bránice a měl s tím velké úspěchy. Na jeho kurz před 7 lety jsem šla spíše ze zvědavosti, ale zlepšování dospělých i dětských pacientů po terapii mě naprosto nadchlo.

A co kdyby se vám podařilo ovlivnit reflux natolik, že budete moci přestat brát léky?

Líbí se vám tato představa. Mě se  líbí moc.

Naučit se pracovat s refluxem bez nutnosti využití léků je totiž cíl, který si dávám při terapii s pacientem vždy. Léky na reflux mají spoustu negativních účinků a já nejsem zastánce dlouhodobého užívání léků, pokud to není bezpodmínečně nutné. Mám ráda hledání souvislostí a zlepšování nemocí co nejvíce přirozeným způsobem. A tím dýchání bezpochyby je.  

Jak je možné, že změna dechového stereotypu zlepšuje reflux?

Gastroesofageální reflux je porucha dolního svěrače jícnu, jehož funkcí je bránit návratu žaludečního obsahu ze žaludku do jícnu. Správné nastavení tohoto svěrače zajišťuje bránice. Bránice má ale ještě ale další dvě funkce, stabilizační (brání orgánům dutiny břišní vstupu do hrudní oblasti) a dechovou. Je to největší dechový orgán v těle.  A právě proto je možné pomocí dechu zlepšit funkci bránice natolik, že se odstraní porucha dolního svěrače jícnu. Díky tomu se zlepší i reflux.  

Připravila jsem pro vás 6 týdenní kurz, jehož cílem je naučit vás nejen speciální cviky na aktivaci bránice, ale provést vás souborem režimových opatření, které mají pro dlouhodobý efekt zlepšení zásadní význam. 

V průběhu 7 let , kdy se věnuji pacientům s refluxem ve své ordinaci i v online světe pomocí ebooků, jsem si ověřila, že samotné cvičení je jen část úspěchu. Ještě důležitější je uvědomění, že i reflux má své souvislosti, které je potřeba ovlivnit.

Každý pacient je jiný a každý potřebuje trochu jinou kombinaci terapie. Proto je mým cílem, aby jste v průběhu 6 týdnů prošli vším důležitým v léčbě refluxu a sami si na sobě vyzkoušeli účinky jednotlivých cviků a režimových opatření. Díky tomu si vytvoříte svou jedinečnou antirefluxní sestavu, která vám klidně může zabrat jen pár minut denně, ale bude vám sloužit už navždy.

 

 

Co vše se v kurzu dozvíte?

Kurz bude probíhat po dobu 6 týdnů formou videí. Každý týden spolu probereme jedno režimové opatření a naučíme se 2 nové cviky. Vaším úkolem bude danné věci na týden zařadit do svého běžného života a pozorovat, jak se cítíte a jak vypadá váš reflux.   

Já sama pro vás budu celou dobu k dispozici v uzavřené facebookové skupině, kde budu dělat 1x týdně živá vystoupení a odpovídat na vaše otázky. 

Na konci kurzu ode mne dostanete všechny důležité cviky a nahrávky relaxace formou ebooku, tak aby jste si je mohli kdykoliv připomenout. Samotný kurz bude ale přístupný pouze 2 měsíce. Je to proto, aby jste cvičení neodkládali a opravdu prošli kurz tak, jak je koncipovanán s mou plnou podporou. Jedině tak, z něho můžete mít maximální užitek a váš stav se bude zlepšovat. 

 • 1. týden
  Seznámení s dechovou terapii na aktivaci bránice + 2 dechové cviky vleže na zádech a Režimové opatření: Jak začít svůj den + 3 cviky na zlepšení pohyblivosti páteře
 • 2. týden
  Zvládání stresu, psychosomatika, zpomalení + cvik vleže na zádech + autogenní trénink
 • 3. týden
  Dietní opatření - trochu jiný pohled + 2 cviky v poloze v kleku
 • 4. týden
  Jak správně jíst, sedět a kousat + 2 cviky vsedě
 • 5. týden
  Přirozený pohyb a jeho vliv na reflux + 2 cviky ve stoji
 • 6. týden
  Nádechový trenažér, viscerální masáž, bod žaludku + cvik na noční reflux

Kdo vás bude kurzem provázet?

PhDr. Jana Tůmová, PhD.

Jsem fyzioterapeut, který vystudoval FTVS UK obor fyzioterapie se zaměřením na psychosomatiku a už skoro 20let pracuji s dětskými i dospělými pacienty na ambulanci v Praze. Před 7 lety jsem absolvovala kurz léčby refluxu u Mgr. Petra Bitnara v Motole a před časem i kurz viscerálních masáží u pacientů s refluxní chorobou. Jsem certifikovaný DNS terapeut, který využívá metodu Prof. Koláře ke správné aktivace bránice v jednotlivých pozicích těla.

Pro koho kurz je? 

 • Pro všechny, kteří se už nějakou dobu trápí s refluxem a chtěli by se naučit s ním dlouhodobě pracovat.
 • Pro všechny, kteří hledají cestu, jak se zbavit léků.
 • Pro všechny, kteří jsou připraveni alespoň na minimální změnu ve svém životě a stravování.
 • Pro všechny, kteří jsou odhodláni kurzem poctivě projít a dokončit ho.
 • Pro všechny, kteří věří, že jim mohu pomoci.

 

Pro koho kurz není?

 • Pro pacienty s hiátovou kýlou. U nich doporučuji osobní konzultaci. Cviky jsou pro ně jiné.
 • Pro pacienty se zánětem jícnu 3. stupně - zde není vhodné vysazovat léky, ale cvičení samozřejmě může pomoci.
 • Pro  děti do 15 let - pro ty mám k dispozici jednodušší cviky v ebooku Cviky pro léčbu refluxu u dětí.
 • Pro pacienty, kteří vědí, že v době konání kurzu nebudou mít čas kurzem projít a vyzkoušet všechny techniky, které kurz nabízí.

Časté otázky a odpovědi

 

Zlepší se po dechové terapii všichni klienti?

Ráda bych řekla, že ano, ale to by nebyla pravda. Při osobním setkání v ordinaci je úspěšnost přibližně 80%. Při cvičení pomocí ebooků se pohybuje okolo 60%. Předpokládám, že pomocí online kurzu bychom se mohli dostat na výrazné zlepšení u 70% klientů.

Mohou všichni klienti přestat brát léky, pokud absolvují kurz a naučí se cviky?

Klienti přestávají brát léky léky v okamžiku, kdy se jejich stav zlepší a oni už je nepotřebují. Úspěšnost je tedy stejná, jako u zlepšení refluxu - 60-80%. Někdy je potřeba ještě osobní schůzka s kontrolou cviků, viscerální masáže nebo ovlivnění dalších pohybových obtíží.

Pokud se stav zlepší, je reálné, že mi reflux už nikdy nevrátí?

Opravdu existují klienti, kteří mají jen jednu epizodu s refluxem za život. Ale většina klientů řeší potíže opakovaně při větším stresu nebo výraznější změně ve stravování. Tito klienti jsou mojí cílovou skupinou. Pomocí kurzu by se měli naučit s refluxem pracovat dlouhodobě.

Jak často musím cvičit, aby se reflux zlepšil?

Mým cílem je, aby pacienti mohli normálně žít a cvičení bylo jejich nedílnou součástí, která je nijak neomezuje a neobtěžuje. Takže cvičíte většinou párkrát za den, 1-2 cviky, které vám dělají dobře po dobu několika málo minut.

Už jsem s vámi někdy cvičil/a pomocí ebooku Cviky na léčbu refluxu. Jsou cviky v online kurzu stejné jako v ebooku?

Nejsou. Je tam 12 nových cviků, které odpovídají aktuálnímu trendu v léčbě refluxu. Cvičí se více ve stoji a vsedě.

Reference

Zhruba dva roky mě trápil nepříjemný chrapot. Občas jsem byla úplně bez hlasu, a tak jsem uvažovala i o tom, že se po desítkách let budu muset rozloučit se svým koníčkem - zpěvem ve sboru. Na foniatrii se ukázalo, že příčinou chrapotu je reflux. Léky ani dieta (refluxová, bezlepková) nepomáhaly. Dostala jsem se na rehabilitaci k paní doktorce Tůmové, která se mnou trpělivě nacvičovala dýchání do břicha, aktivaci bránice, relaxaci stažených svalů, srozumitelně mi vysvětlovala, jak tělo funguje. Dvouletý chrapot po týdnu cvičení zmizel, ve sboru nadále zpívám, léky na reflux neberu.
Lucie Jílkovápacientka, 46 let

Kurz začíná 30.8.2022

Cena kurzu 2 490 Kč/ 100 EUR

 

Do 12.8.2022 do 21h nabízím kurz za zvýhodněnou cenu

1990 Kč/ 80 EUR.

Webinář Jak ovlivnit reflux pomocí změny dýchání

Pokud ještě váháte, jestli se do kurzu přihlásit, doporučuji vám pustit si tento webinář a teprve poté se rozhodnout. Dozvíte se zde o tom, jaké má reflux podoby a s jakými nemoci se často zaměňuje. Vysvětlím vám, jak může změna dýchání ovlivnit a zlepšit reflux. Seznámím vás s různými možnostmi léčby refluxu, které využívám u svých pacientů.  

Webinář trvá 30 minut a jeho záznam je ZDARMA ke shlédnutí.