Většina rodičů ví, že lezení po čtyřech je pro dítě důležité. Co ale dělat v případě, že se dítě stále jen plazí po břiše a někdy dokonce více používá jednu ruku a opačnou nohu? Právě o tom je dnešní článek.
Plazení je dnes velmi častým jevem u dětí. Je to způsob pohybu vpřed, při kterém se dítě šoupe po bříšku a současně se odráží protilehlou nohou a rukou. Je to pohyb vskutku partyzánský.
Před 15 – 20 lety, kdy většina rodin měla doma koberce, se plazilo málokteré dítě. Dnes je ve většině domácností plovoucí podlaha, lino nebo dlažba a plazících dětí je mnohem více. Pohyb po břiše na klouzavém terénu je pro ně jednodušší než lezení po čtyřech.
Bohužel plazení nedává dostatečnou možnost pro zapojení zádových a břišní svalů a tak znevýhodňuje i následné pohybové dovednosti jako je stoj a samostatný sed.
Zde jsou slíbené nápady, ověřené na stovkách mých malých pacientů.
Další možné cviky k podpoře lezení najdete v mém online kurzu Cvičení miminek s dětským fyzioterapeutem.
Co ale dělat, pokud se dítě plazí asymetricky, tzn. zapojuje při plazení jen jednu ruku a opačnou nohu, jako když se plazí raněný partyzán. Pokud tento stav přetrvává déle než dva týdny, je dobré o tom informovat vašeho pediatra a cvičením na rehabilitaci podpořit zapojení druhé nohy a ruky.
Často pomůže i cílené nošení dítěte s pokrčenou nohou, kterou při plazení nepoužívá. Tzn. dítě, které se plazí pravou dolní končetinou, budete nosit tak, abyste co nejčastěji pokrčovali levou nohu. Maminky totiž většinou nosí dítě na své šikovnější ruce a tím mohou nevědomky podpořit asymetrii.
Mnohdy i jen toto jednoduché doporučení vede ke srovnání těla a umožní dítěti přechod k lezení.
Pokud vás zajímá pohybový vývoj dětí, mám pro vás zdarma ke shlédnutí záznam webináře Kdy je vhodné navštívit s miminkem fyzioterapii.