Můj příběh

Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.

Jmenuji se Jana Tůmová a mým koníčkem i zaměstnáním je práce s dětmi a jejich rodiči. 

V průběhu studia na vysoké škole jsem si k oboru fyzioterapie zvolila specializaci psychosomatiky a začala jsem lidské tělo vnímat více komplexně a všímat si množství souvislostí. Postupně se mi na škole narodily i mé tři děti a o nasměrování k dětské rehabilitaci bylo rozhodnuto.

Už více než 12 let pracuji jako fyzioterapeut s dětskými pacienty. Největší radost mám z toho, když vidím spokojené a usměvavé maminky a děti, které po cvičení odcházejí z mé ordinace.

Ale ze začátku to tak mnohdy nebylo. Hledala jsem svůj vlastní přístup k dětem, rodičům i ke cvičení miminek Vojtovou metodou.

Společně s maminkami a dětmi jsme postupně našly způsoby, jak cvičit, aby to bylo pro děti a jejich rodiče, co nejpříjemnější.

Miminka u cvičení často pláčí a ne všechny maminky byly na pláč svých dětí připravené. Často plakala maminka i dítě. Rodiče bojovali s pocitem, že svým dětem ubližují a že je kvůli tomu nebudou mít děti rády.

A to byla věc, kterou jsem chtěla změnit. Chtěla jsem, aby se maminky cítily dobře, aby přesně věděly, co se u cvičení odehrává a jak mohou pro miminko vytvořit ideální podmínky. Chtěla jsem, aby i pro miminka samotná bylo cvičení srozumitelné s jasnými pravidly, bez zbytečného stresu.

Jednoduše jsem se chtěla cítit dobře já i moji pacienti.

A tak jsem postupně s maminkami více mluvila, více vysvětlovala, více podporovala, více uklidňovala a maminky byly klidnější, usměvavější, komunikativnější, nadšenější a samy mě nakonec popostrčily k tomu, aby se informace, které slyší u mě v ordinaci dostaly i k vám. 

A tak vznikl nápad vytvořit tyto stránky a předat rodičům mé zkušenosti s psychomotorickým vývojem dětí. Ráda bych podpořila maminky, které musí cvičit Vojtovu metodu i všechny ostatní, které řeší jak omezit pády svých dětí při prvním stoji, jak podpořit lezení po čtyřech, jak vysvětlit nejen babičkám, proč je nevhodný pasivní sed a vodění za ruce a mnoho dalších témat ohledně motorického vývoje dětí.

Ráda bych se ve svých příspěvcích věnovala i vadnému držení těla u větších dětí, ovlivnění ploché nohy, vtáčení špiček dovnitř při chůzi, co dělat s nohama do X, jak na odstáté lopatky a ochablé břicho, jak podpořit správné dýchání a jak motivovat děti ke cvičení.