Jak naučit děti správně sedět

Nástup dítěte do školy většinou znamená zvýšenou zátěž nejen na jeho schopnost soustředění, ale i na celý pohybový aparát, který není připraven na několikahodinové sezení ve školních lavicích.

Děti vlastně ani mnohdy nevědí, jak by si měly správně sednout a jejich sed s předkloněnou hlavou k mobilnímu telefonu nebo tabletu a kulatými zády jim přijde vlastně normální.

Rodiče nejčastěji okřikují děti doma při jídle nebo při psaní domácích úkolů. Sami vědí, jak často je bolí záda a nechtějí, aby to potkalo i jejich děti.

Předklon hlavy k tabletu či mobilnímu telefonu zase způsobuje časté blokády krční páteře, přetížení svalů a bolesti hlavy.

Ale co s tím?

Některé věci se dají změnit relativně rychle a budete překvapeni jak velký vliv na sed vašich dětí mají.

 

Při hraní počítačových her či sledování facebooku na tabletu či mobilním telefonu doporučujeme dětem změnit polohu ze sedu se svěšenou hlavou do polohy na břiše s oporou o lokty, kde je mnohem fyziologičtější postavení krční páteře. Zároveň zde dochází i k prohnutí bederní páteře a celkovému rovnání páteře.

Při sezení u jídla nebo u domácích úkolů je naprosto zásadní možnost opory chodidel o pevnou zem. To si rodiče často neuvědomují, hlavně u menších dětí, které na zem chodidly nedosáhnou.

Řešením je pak jednoduchá stolička (dřevěná nebo umělohmotná). Většina menších dětí stoličku používá k umyvadlu při mytí rukou a čištění zubů.

Při psaní domácích úkolů se dá využít nastavitelná rostoucí židle, která dovoluje i oporu o nohy. Chodidla při sedu směřují rovně a kolena jsou mírně vytočená ven.

Další důležitou oblastí týkající se hlavně větších dětí a dospělých je oblast bederní páteře, která by při sedu měla být mírně prohnutá. To můžete podpořit např. válečkem, který připevníme na židli v oblasti beder. Dítě za zády může mít i overbal, polštář atd. Pokud se podaří udržet mírné prohnutí bederní páteře, narovná se i zbytek páteře.

Na podobném principu funguje i klínek, který položíme na židli. Vznikne nakloněná rovina, díky které se těžiště těla posune směrem dopředu, dojde k opoře o chodidla a záda se přirozeně narovnají. Dobu, kterou strávíte sedem na klínku postupně zvyšujte, ale na začátek doporučuji max. 15 minut. Už po 10 minutách budete cítit, že se s vašimi zády něco významného děje. Je to velmi praktická pomůcka pro děti (i dospělé), kteří neradi cvičí. 🙂

 

Trpaslík

U menších dětí se rovný sed trénuje pomocí cviku  s názvem trpaslík.

Dítěti položíte svou ruku na temeno hlavy a chcete aby vyrostlo. Dítě se snaží vytáhnout hlavu směrem vzhůru a tím srovná záda a zapne svaly okolo páteře. Hlídejte aby se současně nevytahovaly vzhůru i ramena. Chodidla jsou opřená o zem a kolena mírně vytočená ven.

 

Kdyby jste se se svými dětmi chtěli naučit i další cviky k posílení oslabených svalů a zlepšení jejich sedu, podívejte se na ebook Cvičení větších dětí formou hry.

 

Ale pokud moc na cvičení nejste a intuitivně víte, že ani vaše dítě u cvičení není schopné dlouho zůstat, možná by se vám líbil nový online kurz Hrbení dětí s hlediska psychosomatiky. Není to ebook se cviky, ale zážitkový kurz pro rodiče a jejich děti, který má za cíl skrze téma hrbení dětí přivést děti blíže k sobě a rodiče blíže ke svým dětem.

Jsem totiž velký nadšenec psychosomatiky, kterou jsem studovala už před 20 lety jako specializaci na VŠ. Baví mě hledat souvislosti mezi psychikou a fyzickým tělem. Své pacienty vedu k pochopení a propojení jednotlivých částí a podporuji je na jejich cestě k uzdravení a k větší radosti ze života.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře