Jak podpořit vaše dítě v lezení – 10 jednoduchých nápadů

Většina rodičů ví, že lezení po čtyřech je pro dítě důležité. Co ale dělat v případě, že se dítě stále jen plazí po břiše a někdy dokonce více používá jednu ruku a opačnou nohu? Právě o tom je dnešní článek.

Plazení je dnes velmi častým jevem u dětí. Je to způsob pohybu vpřed, při kterém se dítě šoupe po bříšku a současně se odráží protilehlou nohou a rukou. Je to pohyb vskutku partyzánský.

Před 15 – 20 lety, kdy většina rodin měla doma koberce, se plazilo málokteré dítě. Dnes je ve většině domácností plovoucí podlaha, lino nebo dlažba a plazících dětí je mnohem více. Pohyb po břiše na klouzavém terénu je pro ně jednodušší než lezení po čtyřech.

Bohužel plazení nedává dostatečnou možnost pro zapojení zádových a břišní svalů a tak znevýhodňuje i následné pohybové dovednosti jako je stoj a samostatný sed.

Co můžeme tedy udělat pro podporu lezení?

Zde jsou slíbené nápady, ověřené na stovkách mých malých pacientů.

  1. Vystřihnout díru ve starých punčocháčích. Holá kolínka miminkům zajistí, aby jim pohyb po čtyřech neklouzal a přitom jim nebude v chladných dnech zima. Nebo pořídit kraťásky a podkolenky, abyste si nemuseli zničit punčocháče.:)
  2. Koupit ABS gumový protiskluz a nanesením malých teček vytvořit neklouzavé oblečení.
  3. Při teplém počasí nechat jenom bodíčko, v lepším případě jen plenu, nejlépe nechte miminko úplně nahé. Zvláště chlapečkům je to nepříjemné a ochotně jdou na čtyři.
  4. Koupit tepláčky či punčocháče s protiskluzem v oblasti kolen. Funguje to o něco méně než holé tělo.
  5. Dát do bodíčka plyšáka nebo připnout dítěti kolem pasu plovací pás (viz. fotka). Dítěti to nedovolí lehnout si na břicho a jsou ochotnější pohybovat se po čtyřech. Doporučuji použít až u dětí, které střídají lezení a plazení.

  6. V případě hezkého počasí dát dítě na trávu. Skoro všechny děti na trávě lezou. Pravděpodobně je jim nepřijemné se na ní plazit. Zkuste nejen rovinu, ale i mírný kopeček.
  7. Pořídit jako podložku pěnové puzzle nebo kusový koberec.
  8. Při pohybu vpřed nedovolte svému dítěti držet v ruce hračku. Znemožňuje to lezení a naopak podporuje pohyb po břiše, často asymetrický.
  9. Pokud se dítě symetricky plazí, můžete ho nadzvednout rukama v oblasti hrudníku a nechat střídavě pohybovat horními a dolními končetinami.
  10. Nadzvednutí hrudníku je možné provést  také pomocí šátku, ručníku atd.

 

Další možné cviky k podpoře lezení najdete v mém online kurzu Cvičení miminek s dětským fyzioterapeutem.

Co ale dělat, pokud se dítě plazí asymetricky, tzn. zapojuje při plazení jen jednu ruku a opačnou nohu, jako když se plazí raněný partyzán. Pokud tento stav přetrvává déle než dva týdny, je dobré o tom informovat vašeho pediatra a cvičením na rehabilitaci podpořit zapojení druhé nohy a ruky.

Často pomůže i cílené nošení dítěte s pokrčenou nohou, kterou při plazení nepoužívá. Tzn. dítě, které se plazí pravou dolní končetinou, budete nosit tak, abyste co nejčastěji pokrčovali levou nohu. Maminky totiž většinou nosí dítě na své šikovnější ruce a tím mohou nevědomky podpořit asymetrii.

Mnohdy i jen toto jednoduché doporučení vede ke srovnání těla a umožní dítěti přechod k lezení.

 

 

Pokud vás zajímá pohybový vývoj dětí, mám pro vás zdarma ke shlédnutí záznam webináře Kdy je vhodné navštívit s miminkem fyzioterapii. 

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře