POMÓÓC, MUSÍME CVIČIT „VOJTOVKU“

Toto jsou časté první reakce maminek, které zjistí, že je paní doktorka posílá na rehabilitaci s miminkem.

Od kamarádek si ještě často vyslechnou, že je to hrůza, děti při tom hrozně pláčí, to ti teda nezávidím. Já bych to se svým dítětem necvičila.

Podpora nula, jen stres a očekávání něčeho hrůzostrašného. Babičky k tomu ještě rádi dodávají, že za nás to nebylo a taky jsme vyrostli a tatínci demonstrativně odcházejí z místnosti, kde se s miminkem cvičí. Mnozí preferují cvičení formou hry bez pláče.

Mám velkou potřebu všechny takové maminky uklidnit a podpořit v jejich nelehkém úkolu.

„Vojtovka“ se dá cvičit v pohodě, bez výčitek a lítosti, ale je potřeba pochopit některé souvislosti a vytvořit si určité návyky spojené s cvičením.

První a pro vás asi nejdůležitější informace – „Vojtovka“ (reflexní cvičení dle Prof. Václava Vojty) NEBOLÍ a ani nesmí bolet. Přerušila by se tím reflexní odpověď organismu. Tlak na zóny je velmi lehký.

Miminka nejčastěji pláčí z důvodu fixace pozice, tzn. nemůžou se volně pohybovat a z důvodu zapnutí příslušných svalů, které normálně moc nepoužívají. Připadají si pravděpodobně jako nedobrovolně v posilovně.

Druhá hodně důležitá informace je velké propojení maminky a miminka na emoční rovině. Miminko vnímá vaší náladu, vaše obavy, vaši případnou nejistotu i vaší lítost. A nerozumí tomu proč s ním cvičíte a zároveň ho litujete.

Oni to tady na tom světě neznají, a zrovna teď si myslí, že všechna miminka cvičí . Informace o tomto světě získávají od vás, z vašich reakcí a pocitů.

Takže je potřeba maximálně podpořit miminko, aby se mu dobře cvičilo.

A tím se dostáváme ke 3 praktickým radám, jak si zpřijemnit a zjednodušit cvičení „Vojtovky“

Místo, kde se cvičí

Cvičte na místě, které dítě nezná. Maminky nejčastěji cvičí na jídelním stole nebo na kuchyňské lince, kam si dají karimatku nebo pěnové puzzle. Nedoporučuji používat přebalovací stůl, ani hrací plochu, to mají být bezpečné zóny . Děti nejsou hloupé, místo ke cvičení si pamatují a  často pak pláčí, jakmile ho tam položíte.

Chválení

Při cvičení miminko v žádném případě nelitujte, naopak ho chvalte, že je šikovné a hezky cvičí. Nefixujte jeho pohled, spíše se dívejte na pracující svaly a správné udržení polohy.

 Zakončení cvičení

Odcvičte všechny cviky na obou stranách a teprve poté miminko zvedněte do náruče. Je to pro něj signál, že cvičení skončilo a ono se velmi rychle uklidní. Některé maminky používají podobné formulky jako u plavání kojenců např. – hurá, pašák, konec nebo mu jednoduše zatleskají.

Za odměnu miminko po cvičení nakrmte. Často se cíleně cvičí před jídlem.

Přeji všem maminkám maximální podporu okolí a doufám, že vám mé rady pomohou v pohodě a bez stresu zvládat cvičení pomocí Vojtovy metody.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře