Vadné držení těla u dětí

Určitě znáte ve svém okolí děti, na které rodiče neustále pokřikují :“ Narovnej se!“,“ Nehrb se!“, „Jak to chodíš?“,“ Seď rovně!“ a další dobře míněné rady, které ale děti časem přestávají úplně vnímat.

Dítě s vadným držením těla poznáte snadno.

Ve stoji se vadné držení těla projevuje většinou předsunutým držením hlavy (brada vystrčená dopředu),vdt_popis_sipky

zkrácením prsních svalů (svěšená ramínka, vpáčený hrudník), oslabením mezilopatkových svalů (odstáté lopatky, kulatá záda),

oslabením břišních svalů (břicho vystrčené dopředu), oslabené hýžďové svaly (anteverze pánve – zadeček vystrčený, prohnutá bedra),

vbočená kolena (čéšky směřují dovnitř), plochonoží (chybí podélná klenba, event. vpáčené kotníky dovnitř).

 

 

 

Proč byste měli vadné držení těla u vašeho dítěte řešit?

Děti s vadným držením těla mají totiž rychlejší nástup únavy, a to hlavně při statických pozicích (sed, stoj), horší koordinaci a objevují se u nich častěji bolesti zad, hlavy, event. dolních končetin. Velmi často mají také  asymetrické držení těla s přetěžováním jedné strany a je zde zvýšené riziko skoliózy. Nejčastěji ve věku 13 – 15 let, v období hormonálních změn a rychlého růstu.

A jak držení těla můžete ovlivnit ?

Jedna z účinných možností jak ovlivnit vadné držení těla je naučit děti správně sedět. Konkrétní rady i jednotlivé cviky najdete v tomto článku.

Dále je důležité ovlivnit celkové svalové napětí těla. Jako jedna z účinných možností se jeví masáž plosky nohy pomocí malých kulatých oblázků , po kterých děti alespoň 5-10 minut denně pochodují. Osvědčil se mi lavor s kamínky či ořechy v koupelně a přešlapování po nich při čištění zubů.:)

lavor-s-orechy

 

Děti a řeč jejich těla

Neméně důležité je podpořit dítě i po stránce psychické. To jakým způsobem stojí, vám hodně napoví, jestli se cítí podporováno nebo spíše hodnoceno. A hlavně s nástupem do školy děti často zažívají více hodnocení než podpory. Postoj jejich těla vyjadřuje nejistotu a často i nezájem. Proto radím rodičům, oceňte své děti za to, co jim jde, v čem jsou dobří, mluvte s nimi o tom, co je baví a uvidíte, že i postoj jejich těla se změní:)

Děti a sport

Pro děti s vadným držením těla je velmi důležitý pohyb a rekreační sportovní kroužky. Rodiče se mě často ptají, jaký sport je pro jejich dítě nejlepší a já jim odpovídám, že takový, který je bude bavit.

I asymetrický sport je lepší než žádný. Samozřejmě, že plavání je více symetrické než třeba tenis, ale pokud bude vašeho syna bavit zrovna fotbal, tak hurá. Hlavně, aby u toho byl schopen vydržet i přes pubertu, která je z hlediska skoliózy nejrizikovějším obdobím.

Doporučené sporty jsou kromě plavání i bojové sporty (karate, judo, aikido, taekwondo ad.) a nyní i jóga pro děti.

Vrchlový sport nebývá pro tyto děti ideální. Svalová dysbalance jim většinou nedovolí dosáhnout stejných sportovních výsledků, jako jejich vrstevníkům. U dětí s vadným držením těla dochází také častěji k přetížení svalů a k bolestivým stavům.

Právě pro tyto děti jsem napsala nový ebook Cvičení větších dětí formou hry.

Ale pokud moc na cvičení nejste a intuitivně víte, že ani vaše dítě u cvičení není schopné dlouho zůstat, možná by se vám líbil nový online kurz Hrbení dětí s hlediska psychosomatiky. Není to ebook se cviky, ale zážitkový kurz pro rodiče a jejich děti, který má za cíl skrze téma hrbení dětí přivést děti blíže k sobě a rodiče blíže ke svým dětem.

Jsem totiž velký nadšenec psychosomatiky, kterou jsem studovala už před 20 lety jako specializaci na VŠ. Baví mě hledat souvislosti mezi psychikou a fyzickým tělem. Své pacienty vedu k pochopení a propojení jednotlivých částí a podporuji je na jejich cestě k uzdravení a k větší radosti ze života.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře