Co je a co není pasivní sed

Toto je častá otázka maminek v mé ordinaci na dětské rehabilitaci a proto si myslím, že by odpověď na ni mohla zajímat i vás.

Co to vlastně je pasivní sed?

Pasivní sed je sed bez opory zad v době, kdy si dítě ještě samo nesedne ve volném prostoru.

A kdy si tedy vlastně děti sami začínají sedat?

Je to většinou až úplně na konci vývoje, až poté, co začnou lézt po čtyřech a stoupnou si u pevné opory. Většina dětí sedí tak kolem 10. měsíce věku. Nejprve se totiž musí z polohy na břiše dostat do tzv. houpání na kolínkách, následuje lezení, klek a stoj u pevné opory a až naposledy sed. Do sedu se děti nejčastěji dostávají z polohy na čtyřech tím, že přehodí zadeček do strany a  opustí oporu o ruce. Až v okamžiku, kdy sedí bez opory rukou a dostanou se do této pozice samy, mají zádové svaly dostatečně silné na to, aby se posadily ve volném prostoru. Pak můžete děti klidně posazovat už i v jídelní židličce nebo v kočárku.

Pokud dítě, které samo nesedí, je v autosedačce nebo na klíně, jedná se o pasivní sed?

Ne. Pokud má opřená záda a je pevně zakšírované, pasivní sed to není. Jen dejte pozor na lehátka, kde nejsou horní pásy a děti se často přitažením za ruce dostávají do sedu.To, že si sednou na klíně nebo v lehátku, ještě neznamená, že si sedly samy. Pomáhá jim k tomu polosed a jedná se o pasivně posazené dítě. Snažte se pomocí bezpečnostních pásů vrátit dítě do opory o záda.

Jak krmit dítě, které samo nesedí?

Dobře se v tomto věku (5 – 10 měsíců) krmí děti v autosedačce nebo polohovací židličce s horními pásy v oblasti trupu.

Jak jezdit v kočárku s dítětem, které samo nesedí, ale chce vidět?

Jízda v kočárku se v tomto věku dětem líbí nejvíce v poloze na břiše se zvednutou stříškou kočárku nebo v polosedu cca 45% se zády opřenými o pevnou oporu a se zapnutými bezpečnostními pásy.

Maminky, počkejte na aktivní sed vašeho miminka a dáte mu ten největší dar v podobě zdravých zad.

Pokud máte chuť nahlédnout pod pokličku pohybového vývoje dětí, zvu vás na můj nový webinář Kdy je vhodné navštívit s miminkem fyzioterapii, jehož záznam je zdarma ke shlédnutí.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře