Dechová rehabilitace

V tomto článku se dozvíte, jak hravou formou podpořit správné dýchání vašich dětí. Představím vám pomůcky, které u svých pacientů používám ke zlepšení nádechu i výdechu, k pročištění dýchacích cest i nápady, jak s těmito dětmi cvičit.

Čisté dýchací cesty

Horní cesty dýchací jsou vstupní branou dechové soustavy a je potřeba je udržet co nejvíce průchodné. K tomu slouží nejen odsávačky, ale u větších dětí je možné použít i nosní konvičky.

Nádech a výdech

Při základním nácviku zdravého dýchání děti učíme používat nos při vdechu a ústa při výdechu. Pravidelné střídání vdechu nosem a výdechu ústy je potřeba trpělivě s dětmi trénovat.

Dýchání nosem

Negativním jevem častých zánětů dýchacích cest je právě dýchání pouze ústy, které je snazší, ale v důsledku oslabuje funkci dechové soustavy a nedostatečně podporuje zprůchodnění nosních dírek. Pokud chcete vaše děti naučit dýchat nosem, může vám k tomu pomoci třeba i papír  lehce přidržený mezi rty.

Zlepšení výdechu

Pokud chceme podpořit výdechovou funkci plic, která je často oslabená po opakovaných zánětech průdušek nebo při astmatu, doporučuje se výdech proti odporu. Nám se nejvíce osvědčil magic ball nebo u menších dětí foukání do brčka ve vodě a vytváření bublin.

Zlepšení nádechu

Pokud potřebujeme podpořit nádechovou funkci plic, která je oslabena nejčastěji při refluxu, doporučujeme našim pacientům inspirační trenažér CliniFlo. Podrobně je tato problematika popsána ve článku Jak ovlivnit reflux pomocí dýchání.

Břišní dýchání u větších dětí

U dětí od 3 let věku se osvědčuje nácvik břišního dýchání. Dítě leží na zádech, dolní končetiny jsou pokrčené a horní končetiny položené podél těla. Rodič položí dlaň na břicho dítěte a vyzve ho, aby si představil, že má v břiše balónek, který se s nádechem nafukuje a s výdechem vyfukuje. Dítě volně dýchá s představou balónku a ruka rodiče tělo navádí k dýchání do břicha. Tento cvik je velmi relaxační, uvolňuje břišní stěnu a zároveň i aktivuje bránici, která je hlavním dýchacím svalem.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře