Nedávno ke mně do ordinace přišla maminka, kterou hodně trápily poznámky kamarádek a široké rodiny ohledně rychlosti vývoje její holčičky. Na otázky typu „ Ona ještě nechodí ?“, už začínala být alergická. A přitom se její dítě vyvíjelo naprosto v pořádku, jen trochu pomaleji.
Často se mě maminky ptají, kdy má dítě lézt, sedět, stát, chodit atd. A já jim vždycky odpovídám, že tehdy, až na to bude jeho pohybový i psychický vývoj připraven.
Každé dítě má svou vlastní rychlost vývoje, která je daná většinou geneticky a ani já ani rodiče ji nemohou ovlivnit. Dokonce ani cvičením se rychlost vývoje ovlivnit nedá.
Můžete se zeptat svých vlastních rodičů, jak jste na tom byly jako děti, např. kdy jste začali chodit. Většina prarodičů si pamatuje jen výrazné odchylky od normy – chůzi velmi brzy (10-11 měsíc) nebo velmi pozdě (14-18 měsíc). Pokud si nic nepamatují, pravděpodobně jste chodili kolem roku jako většina dětí.
Z těchto informací se dá docela hezky odhadnout vývoj vašeho dítěte.
Pokud byl jeden z rodičů velmi rychlý a druhý velmi pomalý, dítě se obvykle vyskytuje někde uprostřed nebo spíše na straně rodiče s pomalejším vývojem. A pokud zjistíte, že vaše dítě má genetické předpoklady k pomalejšímu vývoji, je potřeba respektovat, že vše bude dělat o 2 – 3 měsíce později. Tedy i otočení z břicha na záda, lezení či stoj.
Co je však důležité, je potřeba projít všechna vývojová stádia, od polohy na břiše až do lezení a stoje, nic nepřeskočit a používat obě strany. A to bývá často důvod, proč přicházejí miminka na cvičení.
Ráda bych uklidnila maminky pomalejších dětí, že pro děti je tento typ vývoje většinou výhodnější. Tělo má více času na to, přizpůsobit se vzpřímené poloze.
Respektujte své dítě, jeho rychlost vývoje i vývoj jako takový a uvidíte, že odměnou vám bude jeho spokojenost a samostatnost.
Pokud máte chuť nahlédnout pod pokličku pohybového vývoje dětí, zvu vás na můj nový webinář Kdy je vhodné navštívit s miminkem fyzioterapii, jehož záznam je zdarma ke shlédnutí.