Jak ovlivnit reflux pomocí dýchání

Tento článek popisuje možnosti ovlivnění refluxu u dětí starších 4 let a u dospělých pomocí změny dechového stereotypu. Vychází z mých zkušeností dětského fyzioterapeuta s pacienty s diagnózou reflux, kteří jsou v péči ORL lékařů a většinou i berou léky (např. Helicid).

V roce 2015 jsem byla na kurzu u Mgr. Petra Bitnara z Motolské nemocnice, který se problematikou refluxů zabývá. Zpočátku jsem byla k možnosti ovlivnění refluxu pomocí změny dechového stereotypu dost skeptická, ale praxe s těmito pacienty mě přesvědčila o opaku.

Naprostá většina pacientů se výrazně zlepšila už po pár týdnech a mnozí mohli přestat brát léky. Zlepšili se nejen děti, ale i dospělí v mém okolí. A tak jsem si řekla, že musím napsat tento článek a dát možnost i dalším dětem a dospělým s touto diagnózou ke změně jejich stavu.

Co to je vlastně reflux a jak se projevuje?

Jako reflux je popisován stav, kdy se žaludeční šťávy dostávají ze žaludku do jícnu a dráždí  jeho sliznici. Může se projevovat jako pálení žáhy, říhání, bolesti v oblasti žaludku, ale i jako kašel, chrapot, laryngitida, astma bronchiale nebo záněty středního ucha.

Většina dětí i dospělých s refluxem má narušený dechový stereotyp. Dýchají horním hrudníkem a při nádechu se jim často zvedají ramena i spodní žebra směrem nahoru.  Díky tomuto typu dýchání u nich nepracuje správně bránice a hluboký stabilizační systém. Proto mají také až o 40 % horší nádechovou funkci plic než běžná populace.

Naprostým základem v léčbě refluxu u dětí je inspirační (nádechový) trenažér. Nám se osvědčil DHD cliniFLO, který na internetu pořídíte kolem 250,- Kč. Trenažér funguje na principu zpětné vazby, při které se dítě snaží udržet při nádechu smajlíka v kolečku alespoň 5 vteřin. Celý postup se opakuje 10x a cvičí se minimálně 1x denně (při zhoršení potíží se zvyšuje počet cvičení na 3x denně).

Začíná se dýcháním vsedě na židli s rovnými zády a s oporou o chodidla. U dětí využíváme ze začátku fixace spodních žeber, abychom zamezili hornímu hrudnímu dýchání a podpořili dýchání do břicha.

 

Dalším způsobem je vědomé nadechování do břicha pomocí ruky položené na břiše. Břicho by se nemělo zvedat pouze nahoru, ale postupně i do stran tak, aby dech vyplnil celou břišní stěnu. Tento způsob v poslední době používám u svých pacientů výrazně častěji a zdá se mi i jednodušší.

V rámci cvičení se u dětí věnuji nácviku břišního a bráničního dýchání, aktivitě břišních svalů a cviků na krční páteř, které ovlivňují postavení jícnu. Pro děti od 4 do 15 let jsem vytvořila online kurz s mou osobní podporou Cvičení pro děti s refluxem.

Pro dospělé pacienty jsem vytvořila 6 týdenní program Prodýchej se refluxem, který učí pacienty vnímat reflux ve všech jeho souvislostech, včetně psychosomatiky. Zde se učíme náročnější dechové cviky na aktivaci bránice ve spojení s různými režimovými opatřeními a s relaxačním cvičením.

Pokud se o refluxu chcete dozvědět více, doporučuji krátký 30 minutový webinář Jak ovlivnit reflux pomocí změny dýchání, který je zdarma ke shlédnutí.

Zajímavé jsou i nové podcasty o refluxu, kde se dozvíte jak se reflux projevuje v dospělosti, v dětském věku a u miminek. Možná vás překvapí, že v každém věku trochu jinak a i jinak se léčí.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a na léčbu refluxu u dětí i dospělých.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem nejen fyzioterapeutka, ale i maminka třech dospělých dětí a babička stále se měnícího počtu vnoučat a také autorka mnoha online kurzů a webinářů.