Rodiče tyto pomůcky velmi rádi používají hlavně v situacích, kdy je problematické vést kočár. Je to třeba výlet do nerovného terénu, venčení psa, rychlý nákup ve večerce nebo i jízda v MHD.
Nošení dětí v šátku se využívá k podpoře těsného vztahu matka – dítě, k prevenci oploštělé hlavičky a novorozeneckých kolik a k uklidnění plačtivějších dětí.
Důležitá je hlavně přiměřená doba nošení dětí, ideálně 2 – 3 hodiny denně. Pokud je dítě v šátku nebo v kolokance delší dobu, nebo dokonce celý den, výrazně se blokuje jeho pohybový vývoj.
Zároveň je potřeba dodržet správnou polohu miminka v šátku či klokance, tak, aby nedošlo k záklonu hlavičky a přetížení zádových svalů. Miminko by mělo mít zároveň pokrčené nožičky do pozice žabičky pro správný vývoj kyčelních kloubů.
Šátek většinou umožňuje pevnější fixaci a více možností úvazů než klokanka nebo manduka.
Hrazdička je pomůcka vhodná pro děti od 2 do 4 měsíců. To znamená od doby, kdy jsou děti schopné fixovat pohledem hračku a postupně si po ní začínají i sahat, až po dobu, kdy se začnou přetáčet na bok a z boku se přetočí až na bříško. V tomto období už dětem hrazdička začne spíše překážet.
Některé „pohodlnější“ děti hrazdička baví natolik, že je ani nenapadne se začít točit alespoň na bok.
Proto doporučuji ve věku 4 až 5 měsíců už tuto pomůcku schovat a nahradit hračkami, které budou na zemi vedle dítěte. S menší dostupností hračky roste touha a motivace dostat se k ní a většinou brzy přichází i přetočení na bříško.
Lehátko je pomůcka, kterou maminky využívají nejčastěji na jídlo, případně na dobu bezprostředně po jídle, aby jim miminko neblinkalo.
Pokud tráví děti v lehátku omezenou dobu, do 30 minut na jedno krmení, nebývá s tím žádný problém. Pokud jsou ale miminka v lehátku delší dobu, někdy i většinu dne, dochází k blokování přirozeného pohybového vývoje a přetěžování zádových svalů polosedem.
Ve věku 5 – 6 měsíců se děti z lehátka, které nemá horní pásy, často pasivně posazují přitažením za ruce. Pak je na čase lehátko vyměnit při krmení za autosedačku s pětibodovým pásem. Do jídelní židličky patří dítě až v době, kdy se dokáže samo posadit a v sedu bez opory rukou vydrží delší dobu.
Aktivní chodítko je chodítko, za kterým dítě samo chodí. Není to chodítko, kde dítě sedí a pohybuje nohama.
Většinou se jedná o hračku na kolečkách s bržděním pohybu, která v normálním vývoji kopíruje fázi tlačení předmětů před sebou – nejčastěji tlačí židli nebo bednu s hračkami.
Určitě je potřeba počkat, až se dítě samo postaví a bude mít vůbec touhu něco před sebou tlačit.
Většinu času děti ale stejně tráví obcházením nábytku, takže pokud aktivní chodítko nemáte, určitě není potřeba ho kupovat. Dítě si vystačí s nábytkem, který máte doma.
Pokud se chcete o pohybovém vývoji dětí dozvědět více, zvu vás na můj nový webinář Kdy navštívit s miminkem fyzioterapii, jehož záznam je zdarma ke shlédnutí.