Odstrkávadla, koloběžky a kola bez šlapek – pro které děti to není vhodná pomůcka

Tento článek nepíši proto, abych odradila rodiče od koupi odrážedel, kol bez šlapek či koloběžek, ale proto, abych upozornila na možné komplikace s tím spojené.

Pokud se vás nic z toho, o čem budu psát, nebude týkat, klidně dál nechte své děti jezdit na tom, co mají rády.

Zbystřit by měli rodiče dětí, které si stěžují na bolesti nožiček, často i v noci, rodiče dětí, které tzv. šmajdají ( při chůzi vtáčejí chodidla dovnitř) a rodiče, jejichž děti často chodí po špičkách.

Pokud zároveň s tím dítě často jezdí na odstrkávadle, kole bez šlapek či koloběžce, je velká pravděpodobnost, že dojde k přetížení dolních končetin vlivem zvýšeného napětí svalů.

To je způsobeno nepřirozeným pohybem dolních končetin při jízdě na odrážedle či koloběžce. Dochází zde totiž k odrazu přes špičku nohy. Na koloběžce se ještě často používá k odrazu jen jedna (silnější) noha.

Na rozdíl od jízdy na kole se šlapkami, kde je větší část odrazu vedena přes patu.

kolo

Proto, pokud si vaše dítě stěžuje na bolesti dolních končetin či vtáčí chodidla při chůzi dovnitř, zkuste vyměnit odstrkávadlo či koloběžku za kolo se šlapkami. Pokud má dítě problém s chůzí po špičkách, vůbec odstrkávadlo či koloběžku nepořizujte a rovnou se zaměřte na kolo se šlapkami či tříkolku.

Na takovém kole zvládne jezdit už dvouleté dítě, pokud mu necháte postranní kolečka. Ve třech letech, poté co dozraje centrum rovnováhy, jsou děti schopny jezdit na kole se šlapkami už i bez postranních koleček.

Mnoho mých malých pacientů přestaly bolet dolní končetiny téměř okamžitě po omezení jízdy na odstkávadle a postupně se zlepšovalo i vtáčení chodidel dovnitř.

Pokud byste chtěli zlepšit vtáčení chodidel u vašeho dítěte ještě jinak, např. cvičením, napsala jsem pro vás eBook Cvičení menších dětí formou hry.

Je samozřejmé, že důvodů k bolestem dolních končetin je mnohem více, ale přetížení svalů nesprávným pohybem bývá jedna z častých příčin.

Přeji vám a vašim dětem, ničím nerušenou radost z pohybu a hurá na kolo.:)

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře