Proč nepoužívat chodítka a hopsadla

Při své práci dětského fyzioterapeuta  se snažím podporovat přirozený vývoj dětí a proto mi není lhostejné, když vidím, že se stále ještě prodávají pomůcky, které jsou pro děti vyloženě nevhodné.

Chodítko

Chodítko je pomůcka ve které děti sedí a pohybují nohama tak, že se pohybuje i celé chodítko. Většinou je zde ještě hrací panel pro zabavení dítěte.

Výrobci uvádějí, že do chodítka smí dítě, až když samo sedí, ale hned pokračují, že je to pomůcka vhodná od 6 měsíců věku.

V 6 měsících samo nesedí žádné dítě. Pokud ano, pak je pasivně posazené, nebo se do sedu dostalo ze zvýšené polohy.

V přirozeném vývoji dítě většinou nejdříve leze, poté stojí a až naposledy samo sedí. Sed přichází nejčastěji ve věku kolem 10 měsíců.

Dítě, které samo sedí, se už do chodítka nacpat nenechá. Ono totiž už i leze a stojí a tím se dostane, kam potřebuje.

Jaké děti tedy nejčastěji končí v chodítkách?

Jsou to děti kolem 6 měsíců věku, které nechtějí být na břiše a tak jsou rády, že v chodítku pasivně sedí a vidí z lepší perspektivy. Pomocí nožiček se pohybují do různých stran.

Žádný pohyb v přirozeném vývoji dítěte neodpovídá tomu, jak se dítě pohybuje v chodítku.

Nejen, že zde pasivně sedí, což vede k přetížení zádových svalů, ale zároveň pohybuje nohama v době, kdy se na ně ještě nepostavilo a kdy mají být dolní končetiny pokrčené pod tělem v poloze na čtyřech a připravovat se na lezení.

Důsledkem je tedy nejen zvýšené napětí dolních končetin, ale i zablokování přirozeného vývoje. Tyto děti většinou nelezou. Nemají důvod. Pohybují se pomocí chodítka. Bohužel lezení není jen přirozenou součástí vývoje, ale i prostředkem k vyrovnání svalového napětí, propojení hemisfér a zlepšení koordinace. Úzce souvisí i se schopností soustředění se ve škole.

Maminky, nedávejte děti do chodítka, respektujte přirozený vývoj svého dítěte i moudrou přírodu, která ví, proč potřebujeme projít všechna stádia vývoje.

Odměnou vám bude spokojené dítě, které na vás není závislé a dostane se kam potřebuje.

Hopsadla

Hopsadlo je pomůcka zavěšená většinou do dveří. Dítě zde pasivně sedí a skáče na nohách pomocí pružiny připevněné na rámech dveří.

Je to další pomůcka pro děti nevhodná.

Výrazně se tím zvyšuje napětí dolních končetin, přetěžují se zádové svaly pasivním sedem a blokuje se přirozený vývoj dítěte. Zvýšené napětí dolních končetin se nejčastěji projeví jako stoj na špičkách. Děti skákavý pohyb na nožičkách s dobrým rozhledem většinou hodně baví, ale to neznamená, že je pro ně zdravý a prospěšný. 

Žádný pohyb v přirozeném vývoji dítěte neodpovídá skákání na nohách, tak jako v hopsadle.

Naštěstí se tyto pomůcky vyskytují už jen vzácně.

Pokud máte chuť nahlédnout pod pokličku pohybového vývoje dětí, zvu vás na můj nový webinář Kdy je vhodné navštívit s miminkem fyzioterapii, jehož záznam je zdarma ke shlédnutí.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře