Proč vodění za ruce nevede k samostatné chůzi

Nejčastějším důvodem, proč rodiče a prarodiče začnou svoje děti vodit za ruce, je ten, že jim chtějí ukázat jak se to dělá a tím urychlit nástup samostatné chůze.

A zde se dostáváme k jádru problému. Naučit můžeme kohokoliv cokoliv pouze v případě, že jeho centrální nervová soustava je na tento proces připravena. Ve vývoji lidstva uběhla velmi dlouhá doba od lezení po čtyřech po chůzi po dvou dolních končetinách. Ve vývoji dítěte tato doba trvá také relativně dlouho, většinou 4 – 5 měsíců.

To, že se dítě postaví u opory, neznamená, že bude za 14 dní chodit.

Většina dětí, které chodí kolem roku, stojí mezi 7 – 8 měsícem. Čím později se dítě postaví, tím později nastupuje samostatná chůze. Není to špatně, většinou je to jeho genetická výbava, která kopíruje pohybový vývoj rodičů. Zjistěte si od svých rodičů, kdy jste začali chodit, a budete vědět, jak rychlé bude ve vývoji vaše dítě.

Co se tedy stane, pokud ve fázi stoupání si u opory, obcházení  nábytku a tlačení předmětů před sebou, vstoupíte dítěti do jeho pohybového vývoje voděním za ruce?

Pohybový vývoj dítěte se zarazí, nepokračuje dál tak, jak by měl, ale dítě se zavěsí do vašich rukou a využívá vaší stabilizace k reflexnímu pohybu dolních končetin.

To ale není chůze.

Při nácviku své vlastní samostatné chůze nemůže vodění za ruce nijak využít.

Co většinou následuje?

Dítě vyžaduje vodění za ruce, protože je to něco, co neumí a co se mu líbí. Samostatná chůze dítěte ale nepřichází. Maminky a babičky, které jsou při vodění za ruce v předklonu, začínají bolet záda a pro bolest už dál vodit dítě nemohou. Dítě se vrací k obcházení nábytku a tlačení předmětů před sebou a postupně se pouští do prostoru a začíná samostatně chodit.:)

Je to trochu úsměvné, ale často to takhle opravdu vypadá.

Většina dětí, které jsou voděni za ruce, začíná sama chodit  8 – 9 měsíců od prvního stoje.  Pokud necháte dítěti prostor k přirozenému pohybovému vývoji, chůze přichází většinou 4 – 5 měsíců od prvního stoje.

Určitě existují i výjimky, kdy dítě začne chodit dříve nebo později, ale 90 % dětí se pohybuje v tomto schématu.

A proto maminky a babičky, neničte si svoje záda a nechte své děti dojít přirozeně k samostatné chůzi.

Nejvíce totiž pomůžete svým dětem tím, že jim nebudete vůbec pomáhat.:)

Pokud se chcete dozvědět něco více o pohybovém vývoji dětí, zvu vás na můj nový webinář Kdy je vhodné s miminkem navštívit fyzioterapii, jehož záznam je zdarma ke shlédnutí.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře