První boty – kdy je pořídit a jaké vybrat

To je otázka, na kterou se mě maminky na dětské rehabilitaci velmi často ptají a proto věřím, že bude tento článek přínosný i pro vás.

Kdy pořídit první boty?

Mnoho maminek se mylně domnívá, že je potřeba dětem pořídit boty už v době, kdy si začínají stoupat u pevné opory. Tak to ale není. V tomto období děti ještě hodně lezou a bota by jim naopak bránila ve správném postavení kotníku. V této době úplně stačí protiskluzové ponožky. Nemám moc dobré zkušenosti ani s capáčky, které dětem špatně drží na noze a podporují padání kotníků dovnitř.

První bota se pořizuje v době, když dítě začne chodit venku. Buď v okamžiku, kdy většinu dne už jen stojí nebo nejlépe až s nástupem samostatné chůze.

Jak má bota vypadat?

Správnou velikost zjistíte tak, že ve stoji obkreslíte chodidlo dítěte a obkreslenou část přiložíte na stélku boty. Rozdíl (tzv. nadměrek) by neměl být větší než 5-7 mm. Ideálně vyzkoušejte dítěti obě boty a nechte si ho v obchodě projít. Pokud stáčí špičky dovnitř nebo se vám chůze v botech jinak nelíbí, nekupujte je.

V první řadě by měla mít vždy opatek, který drží patu. U dětí mezi 1-2 lety by měla být vyšší, kotníčková. Podrážka by měla být měkká, ohebná a bez podpatku. Špička je lepší kulatá, aby zde bylo dost místa na prsty, ale zároveň nesmí být zvednutá nahoru.

Jakým botám se radši vyhnout?

Podle toho, co jsme si nyní řekli o vhodných botách, je vám jasné, že boty typu Antipas nebo Stonz nedávají dětem dostatečnou oporu paty a kotníku. Také klasické barefooty bez opatku jsou vhodné až pro starší děti s centrovanou patou a silnými prsty, nejdříve kolem 3. až 4. roku.

Jaké boty bych doporučila?

Pro zastánce barefootových bot bych doporučila boty s pevným opatkem, kotníčkové, např. typ Bundgaard nebo Koel4kids. Pro ostatní jakoukoliv kotníčkovou botu s pevným opatkem, která má měkkou podrážku a nestlačuje prsty dítěte.

Potřebují děti bačkůrky?

Jednoduchá odpověď. Nepotřebují. V domácí prostředí je pro děti ideální chůze na boso nebo v protiskluzových ponožkách. Děti potřebují aktivně trénovat svá chodidla.

Pokud máte pocit, že vaše děti vtáčí špičky při chůzi dovnitř, mají vbočené kotníčky nebo chodí hodně po špičkách, můžete najít inspiraci ke zlepšení chůze pomocí jednoduchých cviků v mém ebooku Cvičení menších dětí formou hry.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře