Jak je to s polohováním miminek na bříšku

Před nedávnem proběhla formou článků a následně i v pořadu Sama Doma zpráva o novém přístupu v polohování miminek na bříšku. Maminky jsou odrazovány od pokládání miminek na bříško dříve, než se tam sama otočí a upozorňovány na možné svalové a kosterní problémy po zbytek života.

Ačkoliv jsem velkým zastáncem a podporovatelem přirozeného vývoje dítěte, s tímto názorem v mnohých ohledech nesouhlasím.

Pracuji už dlouhá léta na dětské rehabilitaci a každý měsíc mi rukama projde více než stovka miminek. Maminky k nám přichází vystrašené už z porodnice, že nemají dávat své děti na břicho kvůli náhlému úmrtí novorozenců, a tak většina miminek opravdu ve věku do 3 měsíců je na břiše jen velmi málo – často jen 1 x denně na 2-3 minuty. Proto mi přijde dost neštastné ještě více strašit maminky, že polohou na břiše mohou svému dítěti ublížit.

Pokud bychom přirozený vývoj brali doslova, pak samozřejmě i polohování miminek na boku je nesmyslné minimálně do věku 4 měsíců, kdy se dítě přetočí na bok samo.

Bohužel dětem do jejich přirozeného vývoje stále zasahujeme formou nošení, chování, ukládání do autosedaček a lehátek. Zde mají bez vlastního přičinění skvělý rozhled, který by jim jinak, přirozeně, umožnila až poloha na břiše.

Takže není překvapením, že většina miminek na bříšku ležet nechce ani ve věku 3, 4, 5 nebo dokonce i 6 měsíců. A to už je věk, kdy se přirozeně začínají otáčet ze zad na břicho. A přitom od prvního otočení se celý jejich vývoj odehrává už jen v poloze na břiše. Pokud tam děti nejsou často a rády, psychomotorický vývoj se začíná neúprosně zpomalovat a blokovat.

Pokud je vašemu miminku už více než 5 měsíců a stále nechce být na bříšku, doporučuji přečíst si můj článek Moje dítě nechce být na bříšku, jak mu můžu pomoci, kde najdete spoustu praktických rad.

Poloha na bříšku je pro miminka do 3 měsíců prospěšná ne z důvodu „pasení koníků“, ale proto, aby si na ni zvykly a považovaly jí za naprosto přirozenou polohu těla, která je po prvním otočení už nemůže překvapit.

Většina miminek do věku 2-3 měsíců na břiše leží s hlavou položenou na jedné či druhé straně. Hlavu se nepokoušejí zvedat ani  kvůli mamince, protože k tomu nemají přizpůsobené svaly. Naopak děti, které už v tomto věku hlavu zvednou, jsou posílány k nám na dětskou rehabilitaci kvůli nadměrným záklonům.

Záklony a rotace hlavy na jednu stranu se ale nevytvářejí kvůli poloze na břiše, jsou přítomné ve všech polohách (na zádech, na boku), ale i při nošení miminek. Je to určitá koordinační odchylka, většinou geneticky podmíněná, a je dobré ji řešit. Ať už cvičením formou hry nebo Vojtovou stimulací.

Nemyslím si, že poloha na břiše může způsobit miminkům jakýkoliv zdravotní problém. Naopak je zde případná patologie (záklony, asymetrie v držení hlavy, úklony, rotace) dobře vidět a dá se s ní včas pracovat.

Pokud miminko do věku 3 měsíců každý den při přebalování (5x denně) nebo před koupáním dáte na pár minut na bříško, je to úplně dostačující.

Není potřeba miminko nutit zvedat hlavičku, ale ani mu v tom mezi 2-3 měsícem bránit. Od 3 měsíce je dobré polohu na břiše lehce prodloužit, ale i tak tam většina dětí zůstává max. 5 minut. A uvidíte, že s prvním otočením přijde odměna v podobě spokojeného miminka, které může přirozeně pokračovat ve svém vývoji.

Pokud vás pohybový vývoj dětí zajímá, mám pro vás zdarma ke shlédnutí záznam webináře Kdy je vhodné navštívit s miminkem fyzioterapii, kde podrobněji rozebírám celý první rok vývoje.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře