Jak ovlivnit reflux pomocí dýchání

Tento článek popisuje možnosti ovlivnění refluxu u dětí starších 3 let a u dospělých pomocí změny dechového stereotypu. Vychází z mých zkušeností dětského fyzioterapeuta s pacienty s diagnózou reflux, kteří jsou v péči ORL lékařů a většinou i berou léky (např. Helicid).

V roce 2015 jsem byla na kurzu u Mgr. Petra Bitnara z Motolské nemocnice, který se problematikou refluxů zabývá. Zpočátku jsem byla k možnosti ovlivnění refluxu pomocí změny dechového stereotypu dost skeptická, ale praxe s těmito pacienty mě přesvědčila o opaku.

Naprostá většina pacientů se výrazně zlepšila už po pár týdnech a mnozí mohli přestat brát léky. Zlepšili se nejen děti, ale i dospělí v mém okolí. A tak jsem si řekla, že musím napsat tento článek a dát možnost i dalším dětem a dospělým s touto diagnózou ke změně jejich stavu.

Co to je vlastně reflux a jak se projevuje?

Jako reflux je popisován stav, kdy se žaludeční štávy dostávají ze žaludku do jícnu a dráždí  jeho sliznici. Může se projevovat jako pálení žáhy, říhání, bolesti v oblasti žaludku, ale i jako kašel, chrapot, laryngitida, astma bronchiale nebo záněty středního ucha.

Většina dětí i dospělých s refluxem má narušený dechový stereotyp. Dýchají horním hrudníkem a při nádechu se jim často zvedají ramena i spodní žebra směrem nahoru.  Díky tomuto typu dýchání u nich nepracuje správně bránice a hluboký stabilizační systém. Proto mají také až o 40 % horší nádechovou funkci plic než běžná populace.

Naprostým základem v léčbě refluxu u dětí je inspirační (nádechový) trenažér. Nám se osvědčil DHD cliniFLO, který na internetu pořídíte za 160,- Kč. Trenažér funguje na principu zpětné vazby, při které se dítě snaží udržet při nádechu smajlíka v kolečku alespoň 5 vteřin. Celý postup se opakuje 10x a cvičí se minimálně 1x denně (při zhoršení potíží se zvyšuje počet cvičení na 3x denně).

Začíná se dýcháním vsedě na židli s rovnými zády a s oporou o chodidla. U dětí využíváme ze začátku fixace spodních žeber, abychom zamezili hornímu hrudnímu dýchání a podpořili dýchání břišní  – viz video (klikněte na fotku pod textem).

Dalším způsobem je naučit děti vědomě nadechovat do břicha a tento způsob dýchání kontrolovat v průběhu použití inspiračního trenažéru pomocí ruky položené na břiše. Břicho by se nemělo zvedat pouze nahoru, ale postupně i do stran tak, aby dech vyplnil celou břišní stěnu. Tento způsob v poslední době používám u svých pacientů výrazně častěji a zdá se mi i jednodušší. Viz. video (klikněte na fotku po textem)

U dospělých se v současné době využívají spíše speciální viscerální masáže, které harmonizují svalovou aktivitu trávicích orgánů.

U dětí i dospělých jsou vhodné cviky na protažení krční páteře, nácvik břišního dýchání a aktivaci správného zapojení bránice.

Pro děti jsem vytvořila ebook s jednoduššími dechovými cviky s názvem Cviky pro léčbu refluxu u dětí  

Pro dospělé pacienty jsem vytvořila 6 týdenní online kurz se složitějšími cviky, který se jmenuje Prodýchej se refluxem a kde učím pacienty pracovat s refluxem ve všech jeho souvislostech.

U pacientů s vážnější diagnózou, kteří většinou potřebují osobní vedení terapie a speciální cviky, doporučuji navštívit mou soukromou praxi nebo najít fyzioterapeuta v místě bydliště, který se věnuje léčbě refluxu.

Pokud vás téma refluxu zajímá a chcete se o něm dozvědět více, zvu vás na můj webinář Jak ovlivnit reflux pomocí změny dýchání, jehož záznam je zdarma ke shlédnutí.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře