Reflux a mléčné výrobky

Jsem fyzioterapeut, který se už 8 let zabývá léčbou pacientů s refluxem.

V tomto článků bych vám ráda předala své zkušenosti s tím, jaká výživová omezení jsem vypozorovala u svých pacientů, co jim pomáhá a co spíše škodí.

Nejsem žádný odborník na výživu, ale všimla jsem si nápadně časté spojitosti refluxu a intolerance mléčných výrobků. Nejvíce problémů dělají pacientům jogurty a mléko. Hlavně větší množství těchto výrobků nebo náhlá změna stravovacích návyků může vést k vytvoření tzv. intolerance. To znamená, že se vám v krvi neprokáže alergie na mléčné výrobky, ale přesto vašemu tělu nedělají dobře. Nejčastější projevy jsou únava, bolesti břicha, nadýmání, ale i pálení žáhy ve formě refluxu a s tím spojený častý kašel nebo chrapot.

Pokud vás trápí reflux a zároveň máte rádi mléčné výrobky, doporučuji vyzkoušet na týden vysadit veškeré mléčné výrobky z vašeho jídelníčku a pozorovat, jak se cítíte.
Jestli se budete cítit výrazně lépe, snažila bych se mléčné výrobky omezit a postupně si testovat, co vše a v jakém množství můžete a co vám nedělá dobře. Většina pacientů musí omezit postupně jen množství těchto výrobků – např. jeden jogurt týdně zvládnou, ale jogurt každý den už ne. Nebo jim nevadí jogurt napojený na hlavní jídlo, ale samostatně jim to vyvolává pálení žáhy.

Hlavně u pacientů, kteří mají častý kašel, vyloučení mléčných výrobků pomáhá až zázračně. 🙂

Budu ráda, když vám mé zkušenosti pomohou zmírnit vaše obtíže a pokud by vás zajímalo i Jak ovlivnit reflux pomocí změny dýchání, doporučuji přečíst můj článek na toto téma s konkrétními tipy na cvičení.

Zároveň vás zvu na můj webinář o refluxu, kde se dozvíte více informací a jehož záznam je zdarma ke shlédnutí.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře