Reflux u miminek

Trápí vaše miminko ublinkávání a bolesti bříška? Je vaše dítě neodložitelné a často pláče? Pak se možná potýkáte s refluxem u miminek.

Jsem dětská fyzioterapeutka se specializací na léčbu refluxu u dětí i dospělých a ráda bych vám v tomto článku poradila, jak s tímto problémem pracovat.

Co je to reflux a jak ho poznáte u miminka?

Gastroesofageální refluxní choroba je onemocnění, při kterém dochází k poruše dolního svěrače jícnu, který má bránit návratu potravy ze žaludku do jícnu. U miminek je nejčastěji tato záklopka nedovyvinutá. Klasický reflux s kyselými žaludečními štávami se u miminek vyskytuje až od 6-8 měsíců, kdy už jedí pevnou stravu.

Do té doby miminka spíše ublinkávají nebo přímo zvrací mateřské mléko, které není kyselé. Každopádně kromě ublinkávání poznáte miminka s refluxem také podle toho, že jsou neodložitelné, hlavně po jídle. Vracející mléko je jim nepřijemné a oni nechtěji po jídle zůstat ležet na rovné ploše.

Jaké jsou nejčastější příčiny refluxu?

1. nezralost trávicího traktu

2. intolerance na mléčné výrobky 

3. přejídání se

Na co se zaměřit nejdříve?

Určitě na vyloučení přejídání. Zjistěte, jestli vaše dítě pravidelně přibývá na váze. A to i přesto, že často zvrací. Pokud přibývá, je možné se trochu uklidnit a určitě přestat nabízet jídlo v mezičasech. Snažte se dodržet interval 2-2,5h mezi kojením a pokud kojíte jen částečně, tak současně nenabízejte plnou dávku umělého mléka a ještě kojení.

Druhá věc, kterou bych se snažila vyloučit je intolerance na mléčnou bílkovinu, které je u refluxu velmi častá. Stačí, když maminka, která kojí, vyloučí na 1-2 týdny veškeré mléčné výrobky a pozoruje, jestli je ublinkávání a neklidnost dítěte lepší. 

Jaká jsou vhodná režimová opatření?

  • po jídle nosit ve vertikální poloze nebo na levém boku v poloze se zvýšenou hlavou (pozor na záklony hlavy)
  • kojení ve zvýšené poloze, ideálně vsedě (miminka s refluxem preferují levý bok)
  • vhodné i je nošení v šátku přes den
  • položit ideálně do polštáře nebo hnízdečka s hlavou výše než je tělo (nedávat klínek do postýlky, rovná zvýšená plocha podporuje záklony těla)
  • lze položit i na levý bok 

Jaké jsou vhodné cviky na zlepšení refluxu? 

Jako fyzioterapeutka vnímám, že cílené cvičení zlepšuje projevy refluxu. Hlavně posílení břišních svalů a ovlivnění záklonů celého těla má velmi pozitivní vliv na aktivitu záklopky mezi jícnem a žaludkem a podporuje dozrávání trávicího traktu. Ovlivněním záklonů nedochází k neustálému oslabování břišní stěny a zlepšuje se nejen reflux, ale i bolesti bříška.

Pro miminka, která potřebují podpořit v pohybovém vývoji, jsem vytvořila online kurz Cvičení miminek s dětským fyzioterapeutem. Zde učím maminky, jak se svými dětmi cvičit formou hry. Díky tomu mohou zlepšit nejen psychomotorický vývoj miminka, ale i jeho reflux.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře