Skřivani a sovy

Dnešním článkem pro větší děti bych vás ráda seznámila s tím, jak rozdílené biologické nastavení můžeme mít každý z nás (tedy i vaše dítě) a jak je důležité s tím umět pracovat, hlavně u chronických bolestí hlavy.

Nejčastěji na toto téma zabrousíme s rodiči v situacích, kdy jsou s dětmi posláni na rehabilitaci kvůli bolestem hlavy, nespavosti či poruchám soustředění.

Často je řešení tak jednoduché, že mi to nedá, abych vám o tom nenapsala více. 🙂

Upozorňuji, že toto téma se týká hlavně chronických bolesti hlavy u dětí, které už jsou vyšetřené neurologem a nehrozí, že bychom zanedbali vážnější problém. Pokud vznikne bolest hlavy náhle, určitě je dobré nejdříve zjistit proč se tak stalo.

Kdo je to vlastně skřivan. Skřivan je ideální občan, který nadšeně vstává klidně v 6 ráno a nejvýkonnější je v dopoledních hodinách. Odpoledne začíná jeho aktivita klesat a večer se v bdělém stavu dočká sotva 22 hod. Pro tyto lidi je nastaven celý pracovní i školní systém. Pokud je vaše dítě skřivan, bude to mít na světe trochu jednodušší.

Ale jsou tu mezi námi i lidé, kterým říkám sovy a ti mají svůj biologický rytmus nastavený úplně jinak. Jejich nejaktivnější období je v pozdním odpoledni a ve večerních hodinách. Chodí spát mezi 23 -2 hod, dobrovolně vstávají  nejdříve mezi 10-11 hod. Pokud jsou systémem donuceni vstát dříve, nejsou schopni snídat. Kdo by taky jedl „v noci“. Jedí nejdříve tak kolem 9 hod, dopoledne prožijí jako ve zlém snu a určitě nejsou schopny se nijak zvlášt soustředit. Pokud je donutíte jít spát dříve, budou ležet v posteli a koukat do stropu, ale neusnou.

Většinou je tento biorytmus dědičný, takže v rodině bude určitě někdo podobně nastaven a bude mít pro dítě větší pochopení. 

Často se k nám tyto děti dostávají do ordinace kvůli dlouhotrvajícím bolestem hlavy, s poruchou spánku a soustředění, nebo s poruchou příjmu potravy.

A někdy opravdu stačí jen zjistit, jaký je přirozený biorytmus dítěte a vysvětlit rodičům, jak s tím pracovat a dítěti se výrazně uleví.

Co tedy dělat, když je vaše dítě sova?

  • Doporučuji posunout dobu, kdy jdou tyto děti spát na 22 -23 hod. Zjistěte, kdy dítě nejčastěji usíná a pošlete ho do postele max. 30 minut předtím. Pokud chcete mít volný večer, klidně ho nechte číst si v posteli knížku nebo dělat jinou klidnou činnost.
  • Do školy musí vstát, ale nenuťte ho snídat. Dejte mu snídani s sebou a ono si jí někdy kolem 9 hod rádo sní. Svačinu si zvládne sníst asi až odpoledne, ale zato bude možná chtít druhou večeři.
  • Tyto děti potřebují někdy svůj spánkový deficit dospat. O víkendu je ráno prosím nebuďte. Klidně je nechte spát do oběda. Možná se stane, že i v průběhu školního týdne budou potřebovat jedno odpoledne prospat.

Věřte, že biologický rytmus těla nelze přeučit. Můžete ho buď respektovat nebo s ním bojovat. Doporučuji vám tu první možnost.

V ideálním případě si sovy v budoucnu najdou zaměstnání  s volnou pracovní dobou. 🙂

Podle toho, jak bojuji za tyto děti to vypadá, že jsem nastavením taky sova, ale nenechte se mýlit. Já jsem skřivan jak poleno. Chodím spát  se slepicemi a vstát můžu klidně v 5 hod s úsměvem na rtech.

Možná vás překvapilo, jak o bolestech hlavy uvažuji. Jsem totiž velký nadšenec psychosomatiky, kterou jsem studovala už před 20 lety jako specializaci na VŠ. Baví mě hledat souvislosti mezi psychikou a fyzickým tělem. Své pacienty vedu k pochopení a propojení jednotlivých částí a podporuji je na jejich cestě k uzdravení.

Pokud i vás toto téma zajímá, možná by se vám líbil online kurz Hrbení dětí v souvislostech. Není to ebook se cviky, ale zážitkový kurz pro rodiče a jejich děti, který má za cíl skrze téma hrbení dětí přivést děti blíže k sobě a rodiče blíže ke svým dětem.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře