Jak na bolavá záda – nejen pro maminky na mateřské

Můj nový článek bude velkým přínosem hlavně pro ty z vás, které často bolí záda ze zvedání a nošení dětí.

Mám v péči na dětské rehabilitaci mnoho dětí, jejichž rodiče si často postěžují, že by také potřebovali naučit nějáký zázračný cvik, aby je nebolela záda a oni se mohli nadále starat o své děti.

Maminky se často ke svým dětem předklání, zvedají je z předklonu vzhůru a tím si přetěžují oblast bederní páteře. Také nošení dětí, často jen na jedné straně, úplně nepřispívá symetrickému zatížení těla.

Jeden takový zázračný cvik vás dneska naučím. Mám s ním velmi dobré zkušenosti a pomáhá tak velkému počtu pacientů, že je škoda, abyste o něm nevěděli i vy.

Jmenuje se KOBRA a je to taková královna v rehabilitaci.

Provedení bude malinko jiné, než jak jste někteří navyklí z jógy. Ruce se úplně nepropínají, zůstávají mírně pokrčené. Každopádně je to mobilizační cvik na bederní páteř, který vrací záda do svého původního fyziologického postavení .

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pokud vás bolí záda, zacvičte ji klidně několikrát denně, počet opakování stačí 5-10x. Po cvičení  by vám vždycky mělo být lépe. Pokud je vám hůř, znamená to, že cvik pro vás není vhodný, nepokračujte v něm a vyhledejte odborníka (fyzioterapeut, rehabilitační lékař, neurolog), který vás vyšetří a navrhne vhodné cviky právě pro vás.

Jinak pokud jsou záda přetížená, často při kobře ucítíte bolest v oblasti beder. Pokud je bolest uprostřed  (ne vlevo ani vpravo od páteře) a pokud je vám po cvičení lépe, klidně ve cvičení pokračujte. Bolest bude stále menší, až úplně vymizí.

Každopádně bych ráda apelovala na všechny maminky, které mají potíže s bolestí zad, aby začaly chodit pravidelně cvičit. Stačí i 1x týdně a výběr sportovní aktivity je plně ve vaší kompetenci. Je důležité, aby vás cvičení bavilo a dodávalo vám energii. Ideální je plavání, jóga, běh, tanec, ale i cokoliv jiného.

Tělo není bezúdržbové a v určitém věku se už o něj člověk musí začít s láskou starat.:)

Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu nepodaří jít cvičit mimo domov, doporučuji alespoň sestavu cviků pro domácí cvičení.

Jednu takovou jsem vytvořila pro svého muže a už dlouho ji cvičí i  spousta maminek s bolavými zády. Jmenuje se Cviky pro unavené rodiče a její součástí je i kobra, kterou máte na videu.

Jana Tůmová
Specializuji se na dětskou rehabilitaci a díky tomu pomáhám rodičům podporovat jejich děti ve správném motorickém vývoji.Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem žena, matka třech dětí, manželka odvážného muže a autorka mnoha ebooků o cvičení miminek i větších dětí formou hry>>.
Komentáře